Blog > Komentarze do wpisu
Zakupy / My latest arrivals

Oto zakupy z zeszłego tygodnia: jednopłytówki ADA i MODA typ 23.

ada moda

Nie są to pierwsze moje maszyny. Mam ich już kilka. Ponieważ produkcję zakończono ponad 20 lat temu, trudno trafić na egzemplarz w idealnym stanie. Nauczona doświadczeniem, jestem w stanie stwierdzić, "na oko", czy oferowany sprzęt jest wart ceny wywoławczej. Trzymam się swoich zasad:

1. Nie kupuję maszyny bez osprzętu. Minimum to kompletna maszyna, licznik rzędów, grzebienie do wydzielania igieł, przekładacze (dekery), zapasowe igły, platynki i prowadnice igieł. Idealnie jest, gdy maszyna posiada motowidło i zwijarkę do włóczki oraz instrukcję. Chociaż ta ostatnia nie jest taka ważna, ponieważ można ją ściągnąć z sieci :)

2. Nigdy nie płacę za taką maszynę więcej niż 150 zł. Zazwyczaj jest to koszt  do 120 zł za maszynę i do 30 zł za przesyłkę. Czasami odbieram osobiście. Czasami trafiam na okazje za 100 zł lub poniżej. Więc kiedy widzę, że sprzedawca na aukcji zachwala "okazję" za 400 zł, uśmiecham się i szukam dalej...

3. Dokładnie przyglądam się, czy maszyna posiada wszystkie igły i czy nie są one zardzewiałe. Jeśli tego nie widać, pytam sprzedawcę. Zardzewiałe lub krzywe igły dyskwalifikują maszynę dziewiarską. MODA posiada 169 igieł, wymiana wszystkich może być kłopotliwa lub niemożliwa jeśli nie ma się tylu igieł w zapasie.

4. Oceniam stan prowadnic. Jeśli są powyginane, a plastikowe części obok nich bardzo brudne, znaczy to, że maszyna może być "zajechana" albo ktoś przy niej majstrował. Podobnie z platynkami - mogą być połamane lub może ich brakować.

 maszyny

A few days ago I bought two more single bed knitting machines at an Internet auction.

They were good bargains. One is "brand new" despite being made in 1987 :) They both came with lots of equipment and manuals and spare parts.

I like to buy a machine complete with a row counter, transfer tools, a wool winder etc. I like it to be clean and in good condition. The price factor is also important - I would never go beyond certain price limit.

sobota, 13 sierpnia 2011, blackgodiva

Polecane wpisy

Komentarze
anek-73
2011/08/14 10:19:55
To już widzę, że ta moja maszyna jest kompletnie niekompletna :P
-
2011/08/14 21:16:03
Nic się nie martw :) Masz dwa wyjścia: sprzedać maszynę lub ją doposażyć.

Bez licznika można żyć, kup w internecie kliker/klikacz a la Borys Szyc i jakoś dasz radę. Wydzielacze, czyli grzebienie do selekcji igieł, możesz zrobić sama. Za motowidło posłużą ramiona faceta, a zwijarką włóczki będziesz Ty :)

Najgorzej z przekładaczami - te trudno dorobić samemu. Ale zdaje się, że mam w zapasie kilka zbędnych, więc może być okazja do spotkania, jak już załapiesz bakcyla maszynowego :)
-
2015/01/13 13:20:11
Byłbym bardzo wdzięczny gdyby Pani stworzyła coś na temat pracy na maszynie dziewiarskiej Moda. Najbardziej interesują mnie modele do wykonania z opisami. Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich zarażonych dzianinową pasją
-
2015/01/15 20:16:04
Bardzo potrzebuję przekładaczy, kilka platynek i iggieł oraz licznik do maszyny dziewiarskiej Moda. Czy nie chciałaby pani może odsprzedać mi takie elementy (jeśli pani takowe ma w nadmiarze, sądzę jednak że ma pani, bo mody ma pani dwie). Bardzo proszę o odpowiedź.